Профілактика та лікування зубів під час вагітності
Якщо ви плануєте вагітність, то готуватись до цього варто заздалегідь. Це стосується і стоматологічного лікування – багато проблем варто вирішити ще до зачаття. Таким чином ви подбаєте не тільки про себе, а й про здоров’я вашого майбутнього малюка.
Складні види стоматологічного лікування
Деякі види стоматологічного лікування займають кілька місяців: протезування, ортодонтичне лікування, імплантація. Тому якщо у вас є достатньо часу, слід якнайшвидше йти до лікаря. Наприклад, у разі встановлення імплантатів період вживлення в кісткову тканину становить 3-6 місяців. У цей період можуть призначатися антибіотики та знеболювальні засоби, які є небажаними при вагітності. При носінні брекет-системи ситуація аналогічна.
Тому якщо потрібне довгострокове лікування, складні стоматологічні маніпуляції, то краще провести їх заздалегідь — до зачаття, що планується, або після закінчення грудного вигодовування.
Вагітність та підвищена чутливість зубів
Часта скарга у вагітних жінок – чутливість зубів та ясен. У всьому виною є дефіцит кальцію та інших мінералів, що виникає внаслідок розвитку плоду. У цей період важливо пити пренатальні комплекси, що містять вітаміни та мікроелементи, які заповнять дефіцити. Однак не зайвою буде турбота про свої зуби та застосування спеціальних засобів. Але пам’ятайте, що безконтрольне застосування паст з високим вмістом кальцію та фтору вкрай небажано, потрібна консультація вашого лікаря. З будь-якими питаннями щодо чутливості чи дискомфорту у відповідальний період вашого життя слід звертатися до стоматолога. Фахівець підбере щітку та пасту, а також допоможе позбавитися можливих неприємних відчуттів, якщо такі є.
Дуже важливо дотримуватися правильної гігієни ротової порожнини і вчасно піклуватися про здоров’я зубів та ясен. Це потрібно для здоров’я жінки та її майбутньої дитини. Як ми вже зазначили вище, стоматологічну профілактику та лікування слід проводити ще до зачаття. Але професійне чищення та лікування карієсу можна робити і під час вагітності. Найбільш сприятливий час для цього – другий триместр (з 14 по 27 тиждень).
Хірургічне лікування вкрай небажане! Його проводять вагітним лише за невідкладними показаннями (гнійно-запальні процеси та травми зубів) незалежно від терміну.
Вагітність та куріння
Якщо жінка курить, їй варто відмовитися від цієї звички як тільки вона дізналася про вагітність. І навіть якщо немає проблем із зубами, то відвідування стоматолога є обов’язковим. Крім загального негативного впливу на внутрішньоутробний розвиток дитини, у курців інтенсивно утворюється зубний наліт та камінь. При гормональній перебудові відбувається розростання ясенних сосочків, може виникнути кровоточивість, пухкість ясен, з’явиться неприємний запах. Крім того, у курців спостерігається дефіцит вітаміну C, який витрачається для пригнічення дії смол та нікотину. В результаті всього перерахованого вище розвивається гінгівіт або пародонтит. Щоб цього уникнути майбутній мамі, необхідно обов’язково пройти процедуру гігієнічного чищення.