Skip to main content

Скільки потрібно чистити зуби і коли?

Якщо раніше стоматологи були єдині і рекомендували чистити зуби 2 рази на добу – вранці і перед сном, то сьогодні їх думки розходяться. Це стосується не тільки кількості раз, а й того, коли потрібно чистити зуби – до або після їди.

Більше половини людей приділяють процесу всього 45-47 секунд, що явно недостатньо для якісного очищення зубів від нальоту і частинок їжі. Незважаючи на барвисту рекламу різних засобів для гігієни ротової порожнини, у нашій країні вона залишається дуже низькою. Тому фахівці Ora Pro Clinic (Київ) на консультаціях розповідають своїм пацієнтам, як правильно і скільки потрібно чистити зуби.

Чому поради професіоналів мають велику ефективність? Тому що лікар має індивідуальний підхід до пацієнта, знає особливості його зубо-щелепної системи і погодить рекомендації з його:

  • віком;
  • станом зубної емалі;
  • наявністю ортодонтичних конструкцій;
  • розташуванням зубів в зубному ряду;
  • стоматологічними захворюваннями та ін.

Для того щоб гігієнічні процедури приносили користь, вони повинні бути регулярними і щоденними. Чистити зуби людина повинна не менше 2 разів на добу. В ідеалі робити це можна після кожного прийому їжі. Але багато лікарів-стоматологи не радять так часто піддавати емаль механічної і хімічної впливів. Вони вважають, що якщо чистити зуби двічі на добу, то після інших перекусів і прийомів їжі досить використовувати зубну нитку і обполіскувати ротову порожнину.

Також розбіжності стосуються того, скільки часу треба затратити на 1 процедуру. Відповідно до загальних рекомендацій, зуби чистити слід не менше 2,5 і не більше 5 хвилин. Час залежить від способу чищення. Їх існує кілька – метод:

  • Чартера;
  • Баса;
  • Леонарда;
  • Рейте;
  • Сміта-Белла.

Методи відрізняються часом і способом рухів зубної щітки. Загальний алгоритм дій:

  1. Рекомендується починати рухатися від молярів до різців, ретельно очищаючи міжзубні проміжки рухами від ясен. Кожен зуб очищати 4-5 рухами.
  2. Потім слід перейти до внутрішньої поверхні зубного ряду. Щіткою рухати від кореня до верхівки зуба, «змітаючи» залишки їжі.
  3. Для очищення зубів від нальоту щітка повинна рухатися вертикально, від останнього зуба до переднього.
  4. Всі маніпуляції необхідно здійснювати по черзі – спочатку з верхньої, а потім з нижньою щелепою.
  5. Очистивши жувальні поверхні, завершити чистку зубів круговими рухами, які масажують ясна.

Крім правильних рухів і дотримання часу чистки необхідно використовувати правильну зубну щітку.

Яку обрати зубну щітку?

Для вибору щітки, яка надає максимальний ефект, також потрібно проконсультуватися у стоматолога. Сьогодні випускаються різні за формою, якістю щетини, жорсткості і інших особливостей зубні щітки. Спеціаліст порадить, яку саме модель обрати для конкретної людини.

Правила підбору щітки:

  • Вироби з м’якою і довгою щетиною дорослим рекомендують використовувати при патологіях ясен і підвищеної чутливості зубів. В інших випадках краще вибрати виріб із середнім ступенем жорсткості щетини.
  • Величина головки повинна бути така, щоб вона захоплювала 2-2,5 зуба. Краї повинні бути округлими, щоб під час рухів вони не травмували м’які тканини.
  • Щетинки можуть мати різну форму пучків, вставки, але головне, щоб їх кінчики були закруглені для попередження мікротравм ясен
  • Перехід між головкою і ручкою повинен бути гнучким. Він попереджає сильний натиск і травми м’яких тканин.

Радячи, який щіткою краще чистити зуби </ b>, фахівець може порекомендувати використовувати електричний девайс. Показанням для використання електрощітки є такі патологічні стани зубощелепної системи:

  • хвороби пародонту;
  • гінгівіти;
  • пародонтити і пародонтоз;
  • застосування брекет-систем.

Чистити зуби електрощіткою рекомендують при наявності в ротовій порожнині ортодонтичних конструкцій, імплантатів, накладок, вкладок, вінірів.

Сучасні електрощітки – «розумний» міні апарат, в який вбудовані програми відстеження часу чищення зубів, сили впливу, характеру руху щетинок головки. Але варто навчитися правильно чистити нею зуби, так як обертається голівка «заганяє» м’який наліт під ясна. При деяких захворюваннях, а також для лікування дітей не рекомендується застосовувати електричну щітку.

Як правильно чистити зуби дітям?

Особливості формування і структури зубів у дітей вимагають щадного підходу до процесу чищення. Дитячий стоматолог в Ora Pro Clinic розповість і наочно продемонструє, як правильно чистити зуби дітям. Більшість батьків не знають, з якого віку потрібно чистити молочні зубки, і які щітки необхідно застосовувати.

Молочні зуби у малят мають незрілу емаль, яку легко пошкодити при необережному догляді. Тому щітка для малюка повинна мати:

  • м’яку щетину;
  • маленьку (18-25 мм) головку;
  • гнучкий перехід від ручки до голівки.

Використовувати щітку потрібно, починаючи з 7-9 місяців. Перші зубки потрібно протирати вологою марлечкой або спеціальною гумовою щіткою, що надівається на палець. Коли дитина звикне до маніпуляцій в ротовій порожнині, починають використовувати щітку і дитячу пасту.

Схема руху і частота чищення така ж, як у дорослих. Потрібно показати малюкові, як робити це правильно, притримуючи своєю рукою руку дитини. Але до 6-7 років необхідно контролювати процес і в міру необхідності «доочищати» огріхи.

З 6 років можна використовувати зубну нитку, так як міжзубні проміжки зменшуються, і для їх очищення однієї щітки вже буде недостатньо. Як правильно чистити зуби ниткою, теж пояснить дитячий стоматолог. Він допоможе вибрати вид нитки і покаже, як вона повинна рухатися, щоб не нашкодити ніжним яснам дитини.

Як чистити зуби з брекетами?

Незнімні ортодонтические конструкції заважають чищенню зубів, але порушення правил гігієни загрожує стоматологічними захворюваннями. Після установки лікар повинен розповісти, як чистити зуби з брекетами, щоб не порушити розташування системи і очистити зуби від нальоту, відкладень, часточок їжі.

Під час ортодонтичного лікування рекомендується використовувати спеціальні йоржики, іригатори і електричні зубні щітки. Вони дозволяють доглядати за брекетами і зубами. Для чищення зубів над і під дугою брекета використовують спеціальну монопучкову або V-образну щітку. У неї є поглиблення-жолобок уздовж голівки.

При горизонтальному русі щітки очищається поверхня зубів біля ясен і нижче дуги брекетів. Щетинки щітки м’які, дозволяють попередити травмування ясен. Схема руху повинна бути такою ж, як при регулярному чищенні зубів, але робити це потрібно максимально плавно, дбайливо, обережно.

Для очищення простору під дугою рекомендують використовувати спеціальні йоржики. Ними очищають також міжзубні проміжки. Рухи спрямовані від ясен до ріжучого краю зуба. Після чищення зубів брекети повинні блищати.

Видалити залишки їжі в важкодоступних місцях, навколо замків, в межзубном просторі допоможе спеціальна зубна нитка – Супер Флос. Вона має твердий кінчик, який полегшує введення нитки під ортодонтичну конструкцію.

Ще один ефективний і зручний спосіб очищення конструкції і зубів – використання іригатора. Пристрій схож на електричну зубну щітку, але замість голівки має спеціальну насадку, через яку подається струмінь води під тиском. Вона ретельно і дбайливо очищає наліт, вимиває залишки їжі. Іригатор застосовують після кожного чищення зубів щіткою і йоржиками. Процедуру завершує ополіскування ротової порожнини.

Гігієнічний догляд за порожниною рота повинен стати для пацієнта потребою, звичкою, одним з критеріїв його особистої культури. Батьки виховують її у дітей і особистим прикладом показують необхідність утримання зубів і ротової порожнини у чистоті. Але слід пам’ятати, що навіть правильне чищення, якісна щітка і краща паста не можуть видалити всі відкладення. Для видалення зубного каменю і професійного чищення зубів потрібно звертатися не рідше 1 рази на рік у стоматологічну клініку.

Перейти до вмісту